Alimentatia, suplimentele si pokerul - Pagina 2
  1. 88$ FARA DEPOZIT

2. Betfair Poker 40 EUR + VIP

3. PokerStars20$ GRATIS

4. FullTilt Poker600$ Bonus

5. Unibet500 EUR BONUS

Pagina 2 din 5 PrimulPrimul 1234 ... UltimulUltimul
Rezultate 21 la 40 din 98

Subiect: Alimentatia, suplimentele si pokerul

Flush
    Data înscrierii
    26.05.2009
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    247

Implicit

Sucul de sfecla rosie, din punct de vedere al mineralelor si vitaminelor e saracacios. Poti vedea sfecla aici : Nutrition Facts and Analysis for Beets, raw
    Continutul de zahar il face util fie imediat inainte de miscare(indiferent ca e vorba de sala, fotbal, samd), fie imediat dupa pentru refacerea depozitelor de glicogen.
    Are insa o particularitate interesanta, mai ales pentru cei care fac sala : continutul lui mare de nitrat, precursor al oxidului nitric, un foarte bun volumizator datorita vasodilatarii induse. De asemenea, din cauza acestei particularitati, e bun pentru cei cu tensiunea marita.

Sucul de rodii e bun, daca ti-l faci tu, pentru ca si el are antioxidanti precum antocianii si acidul elagic. Vine si el insotit de zahar, de asta ar fi mai bine sa mananci fructul.

O comparatie pentru beneficiile antioxidante gasesti aici : Antioxidant Values of Foods Sorted by ORAC Value

Three of a Kind
    Data înscrierii
    06.10.2010
    Posturi
    72

Implicit

Foarte bun si util topic astept cu nerabdare posturi noi.

Four of a Kind
    Data înscrierii
    18.10.2010
    Posturi
    508

Implicit

@cipan: Thx.

@Chronic: Exact!

Implicit

De ce ai vrea sa iei asemenea pastile? la 1 leu greu pastila cat de bune crezi ca sunt?
    daca tot vrei sa te "dopezi" adderall is the answer

Flush
    Data înscrierii
    26.05.2009
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    247

Implicit

Citat Postat în original de CojackFlo99 Vezi post
    De ce ai vrea sa iei asemenea pastile? la 1 leu greu pastila cat de bune crezi ca sunt?
    daca tot vrei sa te "dopezi" adderall is the answer
    Iti dau cateva id-uri pe skype de jucatori care folosesc True Focus, si-ti vor spune ei cum a functionat. True focus vine fara efecte adverse, precum aderall.

Flush
    Data înscrierii
    26.05.2009
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    247

Implicit

Continuam cu probabil cele mai cunoscute doua minerale, care joaca roluri importante in organism, inclusiv la nivelul sistemului nervos : calciul si magneziul. Raportul optim se afla in range-ul 1:1 pana la 3:1 calciu:magneziu. Unul din cele mai consumate alimente, laptele de vaca, are un raport dezastruos, de 12:1 in favoarea calciului.

La fel, atunci cand suplimentam, trebuie sa fim atenti la forma in care se gasesc cele 2 minerale in produsul pe care il cumparam. In general, platim prea mult (mai alesl in farmacii), ca sa luam produse cu o absorbtie foarte slaba : carbonat de calciu si oxid de magneziu. Trebuie sa cautam forme usor utilizabile de catre organism, cu biodisponibilitate mare : citrat de calciu si magneziu, aspartat de magneziu, monometionat sau glutamolactat de magneziu, lactat de calciu.

Calciul trebuie administrat impreuna cu magneziul (eu prefer raportul de 3:1, dar un produs de calitate nu trebuie sa coboare sub 2:1), prevenind astfel depozitarea calciului in tesuturile moi si patrunderea excesiva in celule. Asimilarea este mai buna daca sunt luate dupa masa.

Ultima modificare făcută de cipan; 01.09.2014 la 09:16.

Implicit

Citat Postat în original de cipan Vezi post
    Iti dau cateva id-uri pe skype de jucatori care folosesc True Focus, si-ti vor spune ei cum a functionat. True focus vine fara efecte adverse, precum aderall.
    Scrie pe cutie ca se recomanda 2 pe zi ,banuiesc ca merge si mai mult.Le iau inainte de sesiune ?In zilele cand nu ma joc mai are rost sa le iau ?

Straight Avatarul lui -TuDy-
    Data înscrierii
    29.10.2010
    Locație
    Cluj
    Posturi
    133

Implicit

Eu am incercat True Focus si nu a avut absolut nici un efect, in schimb juma de pastila de modafinil intr-o zi de Duminica e AUR, stau concentrat 12h fara nicio problema...

Suplimentele ca suplimente dar cea mai buna medota de a te tine alert pe parcurslui zile e de departe mersul la sala, cel putin pentru mine.

Flush
    Data înscrierii
    26.05.2009
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    247

Implicit

tudy,modafinilul e cu totul alta categorie. Eu nu ma pot apuca sa-l recomand. Efectele la un True Focus, un piracetam sau un piritinol sunt cumulative. Abia dupa o luna putem vorbi de efectele pozitive.

De acord cu sala. Moduleaza hormonalo-pozitiv la modul exceptional.

Data înscrierii
    29.10.2010
    Locație
    Cluj
    Posturi
    133

Implicit

Am incercat si piracetam 4,8 gr pe zi sau mai mult + choline timp de peste o luna cu efecte vizibile destul de slabe din pacate, probabil depinde de la om la om.

Flush
    Data înscrierii
    26.05.2009
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    247

Implicit

-TuDy- , intr-adevar. Am avut o persoana caruia piracetamul ii facea somn ! Dar sunt sigur ca putem gasi si ceva pentru tine !

Full House Avatarul lui danuuutz
    Data înscrierii
    10.11.2012
    Locație
    constanta
    Posturi
    355

Implicit

am cumparat si eu piracetam mai demult dar dupa ce am citit prospectul, nu am avut curaj sa le inghit si le-am aruncat.

De vreo 2 luni iau melatonina inainte de culcare, pt a se induce mai repede starea de somn si pt a ma odihni mai bine. Am citit ca sunt mai multe stadii ale somnului si creierul se regenereaza doar in orele 6-8a a somnului. Pe internet am gasit doar reviewuri pozitive pt melatonina. Voi ce parere aveti despre acest medicament?

I can dodge bullets, baby!
    Data înscrierii
    07.11.2010
    Locație
    arad
    Posturi
    408

Implicit

Inca nu am reusit sa termin o cutie de bio melatonina cumparata acum 2 ani.Ce nu imi place la ea e k a 2-a zi dupa ce ma trezesc parca nu sunt treaz 100%.Nu stiu cum sa descriu exact.Nu pot juca in primele ore dupa ce ma trezesc,parca tot adormit sunt.

Royal Flush Avatarul lui hedonisst
    Data înscrierii
    17.01.2011
    Locație
    bucuresti
    Posturi
    1.294

Implicit

din ce stiu eu nu e normal sa iei melatonina mult timp la rand (max 2saptamani) ea se foloseste doar pt a regla orele de somn, dar apoi coprul produce singur melatonina, nu trebuie sa ii dai din afara. cred ca oricum dupa un anumit timp nici nu mai are efect. melatonina nu e somnifer, ci e un hromon care anunta corpul ca s-a facut intuneric si ca trebuie sa se pregateasca de somn, iar daca iei melatonina cand nu e intuneric in camera, ea nu isi mai face efectul pt ca corpul primeste semnale contrare. in linkul asta e explicat mai clar How to Use Melatonin Correctly - Talk About Sleep

Flush
    Data înscrierii
    26.05.2009
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    247

Implicit

Melatonina se ia exact cum a spus si hedonisst : 2-3 zile pentru reglarea ritmului circadian (gen jet lag, etc). In schimb poti folosi alimente bogate in aminoacidul triptofan, care poate fi convertit in melatonina.

Unul din suplimentele foarte eficace este 5-HTP (5-hidroxitriptofan, un metabolit intermediar al triptofanului), si care regleaza secretia de serotonina si melatonina la nivelul glandei pineale.

Acum sa vorbim despre un supliment, care de multe ori este prost inteles, din cauza numelui si a utilizarii lui in bauturile energizante: taurina. Este pus in energizante pentru a tempera efectele cofeinei, fiind un neuromodulator exceptional. Eu personal iau cam 3 grame inainte de culcare.

Efectele pozitive ale taurinei :

- ajuta la un somn mai odihnitor, prin cresterea de GABA la nivelul creierului (gamma aminobutiric acid)
    - reduce starile de anxietate si creste atentia in perioadele de deprivare de somn, in combinatie cu ceaiul verde si carnitina
    - foarte utila pentru cei ce stau mult in fata monitorului, protejand impotriva degenerescentei maculare
    - protejeaza sistemul cardiac, ajuta la emulsionarea bilei, imbunatateste sensibilitatea la insulina.
    Ultima modificare făcută de cipan; 06.09.2014 la 13:00.

Flush
    Data înscrierii
    26.05.2009
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    247

Implicit

danuuutz, ce anume de pe prospect te-a facut sa arunci piracetamul ?
    Citez din prospect : nootrop, favorizeaza procesele mintale si protejeaza neuronii fata de agresiuni. E un ajutor de nadejde. Singurul lucru problematic ar fi daca ai insuficienta renala.

In rest, efectele secundare sunt minime, si nimeni dintre persoanele pe care le stiu nu le-a prezentat.

Gandeste-te ca e vandut fara reteta, nu interactioneaza cu alcoolul.

Prospect Medicament - PIRACETAM, comprimate

Data înscrierii
    29.10.2010
    Locație
    Cluj
    Posturi
    133

Implicit

Total de acord cu Cipan. Seara inainte de culcare iau 2-3 pastile de ZMA, 1 Gr de Taurina sau GABA si o pastila de 100 mg 5-HTP.
    Diferenta de a doua ziua zi e destul de mare in zilele in care iau fata de cele in care nu mai ales dupa o zi plina de poker.

Combinatia asta o recomand tuturor grinderilor, o sa va imbunatateasca somnul si starea de dimineata.

@Cipan - 5-HTP pot sa iau si mai mult de 100 mg sau e de ajuns atat? Taurina nu am luat niciodata mai mult de 1 Gr dar o sa incerc cu 2-3 sa vad cum merge.

Despre Silymarin, Milk Thistle Extract si Alpha Lipoic Acid ce parere ai? Eu le iau dimineata dupa prima masa cu restul vitaminelor.
    Ultima modificare făcută de -TuDy-; 06.09.2014 la 16:28.

Flush
    Data înscrierii
    26.05.2009
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    247

Implicit

Ochii - o componenta importanta, mai ales in cazul unui jucator de poker care sta cu ochii lipiti de monitor (monitoare).

Pe langa alimentatia variata si sanatoasa, in general suplimentarea este necesara. Cele mai potente suplimente pentru protejarea vederii sunt :

Vitamina C - intarzie aparitia cataractei si previne degenrescenta maculara, protejand si vasele de sange retiniene. Atentie, fumatorii au nevoie de cantitati mai mari.

Beta-caroten - un precursor al vitaminei A, intarzie aparitia cataractei.

Zincul - lucreaza sinergic cu beta-carotenul, creand un pigment important pentru ochi, melanina, un pigment ce protejeaza retina.

Luteina si zeaxanthina - 2 antioxidanti puternici, care protejeaza ochii de radiatiile ultraviolete, previn cataracta si incetinesc aparitia degenerescentei maculare.

Seleniu - un mineral cu efecte pozitive in combaterea degenerescentei maculare. Lucreaza eficient impreuna cu taurina.

N-acetil-cisteina - un antioxidant extrem de potent in preventia si tratarea cataractei.

In cazul problemelor de vedere deja existente, gen miopie, hipermetropie, astigmatism, este necesar sa utilizati lentile de calitate, rame de ochelari care sa se potriveasca optim cu caracteristicile anatomice, si nu rame fanteziste, sau lentile de contact care sa asigure o respiratie corecta a corneei.

Flush
    Data înscrierii
    26.05.2009
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    247

Implicit

-TuDy- , poti incerca cu 5-HTP, si vezi cum te simti. Celelalte 3 - ajutor de nadejde in protejarea ficatului. Era un produs pe piata farmaceutica - Hepanox, care le continea pe toate 3. Eu nu l-am mai vazut. Personal folosesc doar silimarina, acidul alfa lipoic il iau dintr-un supliment mai complex.

Pagina 2 din 5 PrimulPrimul 1234 ... UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan sunt 1 utilizatori care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Subiecte similare

1. Pokerul, un joc onest?
    De Greg în forumul Intrebari Incepatori
    Răspunsuri: 14
    Ultimul post: 25.10.2013, 08:29
  2. Pokerul sport?
    De Udrescovic în forumul Peste prajit
    Răspunsuri: 7
    Ultimul post: 10.06.2010, 00:58
  3. Pokerul nu e de mine
    De AleXxa în forumul Micro Stakes NL
    Răspunsuri: 52